• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Gruntowna renowacja zegara C.F. Rochlitz - Zielona Góra

Zegar w Zawadzie przed renowacją

Z dniem 30 maja 2018 roku zespół „Czas na wysokości” uruchomił po gruntownej naprawie mechanizm zegara produkcji C.F. Rochlitz z początku XX wieku na wieży kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny w Zielonej Górze.

W pierwszych dniach czerwca miała miejsce obserwacja pracy zegara i jego regulacja.

Czasomierz z wieży kościoła wyposażony jest w mechanizm chodu z napędem pośrednim wychwytu typu pośredniego oraz mechanizmem wybijania godzin i półgodzin. Zegar posiada cztery tarcze z wykończeniem pochodzącym z pierwszych lat obecnego stulecia.

Naprawa została przeprowadzona z powodu poważnej awarii na poziomie rozrządu pomiędzy tarczami zegara i doprowadziła do całkowitego jego zatrzymania.

Parafia zdecydowała się na przekazanie do naszej pracowni całego mechanizmu, który, jak się okazało, także wymagał szerokiego zakresu prac.

Po rozebraniu mechanizmu na części pierwsze i ich oczyszczeniu, w celu przywrócenia zegara do pełnej sprawności określony został zakres prac, na który składały się:

Zegar obecnie dokładnie odmierza ponownie czas. Tym samym chcemy podziękować zaangażowanym parafianom za owocną współpracę.

© 2010 - 2018 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!