Krążki (bloczki):
Nie zawsze mechanizm zegara jest umieszczony na takiej wysokości, aby jego obciążniki miały dość miejsca, aby opadać bez konieczności stosowania tzw. krążków. Zastosowanie takich krążków umożliwia „wypuszczenie” liny z obciążnikiem w górę, a potem w dół. Takie rozwiązanie stosowane jest w celu takiego rozmieszczenia lin w wieży, aby maksymalnie wydłużyć ich długość, dzięki czemu ciężarek może opadać dłużej, co przekłada się na większą rezerwę napędu.
Zastosowanie krążków ma jeszcze jeden duży plus. Aby zmniejszyć siłę potrzebną do podnoszenia liny z obciążnikiem, stosuje się system zbudowany z kilku krążków, tzw. system wielokrążkowy, który rozkłada energię potrzebną do naciągu, jednak kosztem drogi opadania. Dzięki temu siła, jaką trzeba użyć, by podnieść ciężarek, zmniejsza się.
Krążki stosuje się także przy samym obciążniku. Czasami lina przewijana jest przez krążek przesuwny, do którego doczepiony jest obciążnik, a lina do stałego elementu konstrukcyjnego wieży. Czasami też lina bywa tak poprowadzona, że jej koniec doczepiony jest do sworznia krążka przesuwnego, do którego doczepiony jest tez obciążnik, a na metalowy krążek służy do zmiany kierunku prowadzenia liny na zasadzie: mechanizm - pierwszy krążek stały (zmieniający kierunek biegu liny) - drugi krążek przesuwny z obciążnikiem (opadający, zmieniający kierunek biegu liny o 180 stopni) - trzeci krążek stały zmieniający kierunek biegu liny )- krążek z obciążnikiem, a właściwie jego sworzeń.
Krążki dzielimy na dwa typy:
- stałe
- przesuwne (ruchome)
Budowa takich krążków jest bardzo prosta:
- 1 metalowy krążek z wytoczonym rowkiem dla liny
- 2 oprawa
- 3 sworzeń pozwalający na obracanie się krążka
© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!