• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Warszawscy producenci zegarów wieżowych:

Mówi się, że pierwszą polską fabryką zegarów wieżowych był zakład Michała Mięsowicza. Nie jest to jednak prawda. W zaborze rosyjskim już na początku XIX wieku był ogromny popyt na zegary wieżowe, które musiano sprowadzać przez cały okres rosyjskiej niewoli. W 1835 roku w Warszawie powstał malutki zakład Franciszka Szuberta, produkujący zegary domowe, kieszonkowe, chronometry okrętowe i astronomiczne, oraz zegary wieżowe. Mieścił się on w gmachu przy ulicy Senatorskiej w Warszawie, w dzielnicy Śródmieście. Obok zakładu Szuberta, w Warszawie powstała fabryczka Ludwika Maurycego Lilpopa oraz zakład Edwarda Jarockiego i Spółki, te jednak głównie produkowały zegary domowe, zdarzały się jednak także wieżowe. Pojedyncze egzemplarze czasomierzy domowych możemy obejrzeć w Muzeum Historycznym m. St. Warszawy.

Producentem natomiast, który specjalizował się głównie w produkcji zegarów wieżowych, był Leopold Babczyński, który zbudował m. in. zegar dla gmachu ratusza na Placu Teatralnym (Pałac Jabłonowskich). Czarna tarcza z białymi wskazówkami (dziś widnieje tam biała tarcza z czarnymi wskazówkami) na wysokiej wieży stała się jednym z symboli Warszawy, często pokazywanym na pocztówkach. Po oryginalnym zegarze jednak nie został ślad. Nie wiadomo, jak sprawował się zegar Babczyńskiego. Jeśli nawet długo funkcjonował sprawnie, to gmach wraz z nim runął w czasie II wojny światowej. Odbudowany w latach 90., budynek zaopatrzony jest w elektroniczny zegar.

Innym producentem był Ferdynand Woroniecki, prowadzący swój zakład przy ulicy Czystej w Warszawie. Wykonał on zegar dla kościoła klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Zegar jednak z czasem zastąpiono holenderskim, prawdopodobnie po pożarze w 1900 roku, a od niedawna niestety funkcjonuje tam elektronika.

Fabryki te nie były znaczącymi producentami na rynku zegarmistrzowskim. Ich produkcji na pewno nie możemy określić jako masowej, podobnej do wielu wyrobów niemieckich, opisanych na naszej stronie. Wszelkie gmachy związane z fabrykami, a które pozostały, runęły w czasie II wojny światowej.

Częściowo na podstawie: Siedlecka Wiesława, Polskie Zegary, wyd. Ossolineum, Wrocław 1974r.

Warszawa pałac Jabłonowskich

Warszawa pałac Jabłonowskich

Jasna Gora - miejsce gdzie był zegar Woronieckiego

Jasna Gora - miejsce gdzie był zegar Woronieckiego

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!