• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza:

Fabryka założona została w Krośnie w roku 1901. Działała do roku 1938. Założycielem fabryki był Michał Mięsowicz (przedsiębiorca, mistrz zegarmistrzowski, pełnił wiele funkcji społecznych). Nazwa jest nieco mysląca, gdyż wcześniej istnieli inni polscy producenci zegarów wieżowych (patrz: warszawscy producenci zegarów), jednak żaden z poprzedników nie robił tego na taką skalę. Produkcja zegarów odbywała się w latach 1901-1914 i 1925-1938. Czasomierze Mięsowicza były wzorowane na mechanizmach firmy Johanna Mannhardta. Krośnieńska fabryka zdobywała nagrody takie jak:

Fabryka

Fabryka mieściła się w kamienicy należącej do M. Mięsowicza wybudowanej na przełomie lat XIX i XX wieku. Od roku 1890 znajdował się tam zakład zegarmistrzowski, aż do roku 1901 kiedy otworzono tam fabrykę zegarów wieżowych. Na parterze kamienicy znajdowała się kuźnia i wykonywana była obróbka mechaniczna. Na piętrze obrabiano mniejsze części i składano mechanizmy. Ogółem w owej fabryce wyprodukowanych zostało około 180 mechanizmów zegarów wieżowych. Wiele z nich do dziś działa na wieżach kościołów i innych gmachów.

Michał Mięsowicz był też pierwszym polskim producentem, który zbudował carillon. Powstał jedynie jeden egzemplarz, który umieszczono przy kolegiacie w Szamotułach. W czasie II wojny światowej Niemcy ściągnęli dzwony w celu przetopienia, lecz w chwili obecnej jest odbudowywany.

Dzisiaj w budynku dawnej fabryki mieści się utworzone w marcu 1990 roku Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Do dziś na kamienicy widnieje tarcza z zegarem.

Katalog fabryki Mięsowicza

źródło: Siedlecka Wiesława, Polskie Zegary, wyd. Ossolineum, Wrocław 1974

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!