• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Firmy Bernhard Zachariä:

Początki przedsiębiorstwa rodziny Zachariä to dzień 15 maja 1806 roku, kiedy to Chrisitan Friedrich Zachariä otworzył swój warsztat w Lipsku. W roku 1872 została przerejestrowana i od tamtego czasu nazywa się Bernhard Zachariä. Dokładnie 100 lat później, na polecenie władz NRD, znacjonalizowana. Do 1990 roku firma funkcjonowała pod nazwą VEB Spezialuhren, kiedy w wyniku zmian ustrojowych została ponownie przerejestrowana i otrzymała nazwę Spezialuhren Liepzig GmbH. W 1992 roku firmę odzyskali prawowici właściciele. Przedsiębiorstwo zostało całkowicie sprywatyzowane. Tego samego roku została sprzedana spółce Knapp i Knuze, która wykupiła również firmę J. M. Perrot. Wspólna siedziba znajduje się w miejscowości Calw Heumaden w Badenii-Wirtembergii, a siedziba filii przy Gewerbepark Nordost Heiterblickstraße 42 w Lipsku. Firma produkuje zegary wieżowe, uliczne, wewnętrzne, reklamowe, napędy dzwonów, zegary figuralne, astronomiczne, kuranty, elementy wykończeniowe do wież, a także świadczy szereg usług związanych z zegarmistrzostwem wieżowym współczesnym, jak i tradycyjnym.

Czasomierze tegoż producenta były wyposażane mechanizmy pojedyncze lub skomplikowane (mechanizmy bicia godzin i kwadransów, mechanizmy pośrednie wychwytów). Cechą charakterystyczną jest częste wyprowadzenie koła wychwytowego poza przekładnię na zewnątrz, gdzie dopiero współpracowało z regulatorem. Widać to na załączonej fotografii. Zegary wieżowe firmy Bernhard Zacharia są zazwyczaj średniej konstrukcji. Posiadały wychwyty Grahama lub też nożycowe typu Mannhardta. Firma kładła też nacisk na elegancję swoich produktów, przez co ramy zegarów wykończone są w sposób ozdobny zarówno w kwestii kształtu, jak i kolorów (najprawdopodobniej malowanie mechanizmu poniżej na fotografii nie jest oryginalne). Potwierdzeniem tej tezy jest również zdobne koło zapadowe widoczne na zdjęciu.

Zegar firmy Bernhard Zacharia

Zegar firmy Bernhard Zacharia. Zdjęcia przesłane przez Pana Marka Michalskiego, za co dziękujemy.

Zegary mechaniczne firmy Bernhardt Zachariä cieszyły się wysoką renomą, choć były też najprawdopodobniej droższe od zegarów, np. Weissa. Dlatego na terenach dzisiejszej Polski zegary te stanowią cenną, ale nieliczną pamiątkę z dawnych lat. Nieczynny egzemplarz znajduje się na kościele ewangelisko-augsburskim przy ulicy Klimasa w Zabrzu (zastąpiony elektrycznym).

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!