• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Francuska fabryka zegarów braci Ungerer („Ungerer Freres”):

Jean Schwilgue

Francuska fabryka zegarów braci Ungerer („Ungerer Freres”) została założona w 1858 roku w Strasburgu, trzynaście lat przed oficjalną aneksją regionu przez nowopowstałe Cesarstwo Niemieckie. Zegarmistrz kontynuował tradycje zmarłego w 1856 roku zegarmistrza i naukowca Jean Baptiste Schwilgué, twórcy projektu mechanicznego kalendarza obliczającego święta ruchome: III zegara sztrasburskiego.

Znajomość zegarmistrza Schwilgué z Albertem Ungerer i z jego bratem Augustem Théodore rozwinęła się właśnie przy budowie trzeciego zegara astronomicznego w Strasburskiej katedrze, którą rozpoczęto 24 czerwca 1838 roku, a która zakończona została definitywnie oficjalnym uruchomieniem w dniu 24 lipca 1843 roku.

Jean Baptiste Schwilgué zmarł ostatecznie w wieku 80 lat w dniu 5. grudnia 1856 roku w Strasburgu. Był on także konstruktorem pięknego zegara wieżowego na katedrze w Fryburgu Bryzgowijskim. W roku 1903 roku firma została przejęta przez synów zegarmistrzów – Alfreda Ungerera, syna Augusta, oraz Juliusa, syna Alberta, i od tamtej pory nazywała się J. & A. Ungerer. Zakład przeniesiono na Rue de Labroque. Pod nazwą z 1903 roku firma działa trzydzieści lat. Następnie Théodore Ungerer, syn Alfreda, przejął firmę. W tym samym roku został stworzony zegar astronomiczny na przykatedralnej kampanili w Mesynie, a w 1950 zegar astronomiczny na ratuszu w Oslo. Firma Ungerer & Co. Została zamknięta w roku 1989, kiedy znajdywała się w rękach Tomiego Ungerer, znanego francuskiego artysty plastyka, syna Theodora Ungerer.

Alfred Ungerer, chcąc kontynuować tradycje rodzinne, wydał w roku 1920 książkę pt. „Description de l' Horloge astronomique de Strasbourg”, opisującej szczegóły funkcjonowania i historię zegara strasburskiego. W następnych latach także Theodor Ungerer wydawał opisy zegara, zarówno w języku francuskim, jak i niemieckim, publikowane przez wiele lat także po jego śmierci w wyniku choroby w roku 1935 roku w wieku 41 lat.

Zakład zegarmistrzowski rodziny Ungerer był szczególnym świadkiem burzliwej historii Strasburga, Francji i Niemiec. Przyłączony do Francji przez Ludwika XIV, na długo przed powstaniem manufaktury, świadek upadku II Cesarstwa Francuskiego i Powołania III Republiki Francuskiej w roku w roku 1870, zajęty ostatecznie przez Niemców w roku 1871, świadek upadku II Rzeszy Niemieckiej w 1918 roku, w tym samym roku odzyskany przez Francuzów, ponownie zajęty przez Niemców w 1940 i zwrócony Francji przez wojska alianckie w roku 1944.

W roku 1860 dwaj pracownicy zakładu, bracia Gugumus, odeszli z zakładu, otwierając własną produkcję zegarów wieżowych.

Zegary tego producenta miały zazwyczaj konstrukcję średnią.

Obecnie prawa do materiałów związanych z firmą oraz jej marki posiada firma Bodet z siedzibą w Vendenheim.

Oprócz wspomnianych wyżej zegarów astronomicznych, manufaktura zainstalowała swoje czasomierze na wieżach kościołów zarówno w Niemczech, jak i Francji m. in. w miejscowościach:

Albert Ungerer

Niestety tylko niektóre z nich wciąż są sprawne (stan na 2015 rok). Manufaktura stworzyła także carillon na wieży katedry w Reims.

Jest to tylko cześć posiadanych przez nas informacji. W celu uzyskania pełnych danych o manufakturze, bądź też wykorzystania informacji dla celów własnych, prosimy o kontakt.

Bibliografia:

Reklamówka pochodzi z :

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!