• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Napęd pośredni wychwytu:

Na naszej stronie internetowej znaleźć można artykuł o współczesnych unowocześnieniach zegarów wieżowych. Jednak wiele problemów związanych z ich obsługą i dokładnością próbowano już rozwiązać wiele wcześniej. Szczególnie w tej drugiej kwestii, gdy zegary wieżowe pełniły bardziej zobowiązujące zadania niż w obecnej dobie elektroniki i internetu.

Ważnym przełomem w kwestii dokładności zegara było wynalezienie mechanizmu pośredniego wychwytu. Jego celem było wyeliminowanie negatywnych wpływów oporów wskazówek na pracę wychwytu (np. silnych wiatrów, ptaków na wskazówkach itp.). Dokonuje się to poprzez czasowe odłączenie pracującego wychwytu od reszty mechanizmu i doprowadzaniu do niego energii z tymczasowego źródła, a nie bezpośrednio z zawieszonej wagi przy mechanizmie chodu.

Istnieje kilka rodzajów tego wynalazku, a mianowicie:

Najczęściej jednak wykorzystywany był mechanizm pośredni obciążnikowy, z racji dość nieskomplikowanej konstrukcji i stałego momentu napędowego dzięki zamontowanemu specjalnemu ciężarkowi zamiast małej sprężyny. Takie rozwiązanie wymaga także sztywnego połączenia przekładni chodu z przekładnią wskazań, a mianowicie sprzęgła widełkowego, a nie ciernego. Sprawia to, że nie tylko opór wskazówek nie wpływa na pracę wychwytu, ale i wskazówki nigdy samoczynnie nie przesuną się przez czynniki zewnętrzne (np. ptaki).

Ogólna zasada działania polega na tym, iż wychwyt napędzany jest przez niewielki ciężarek zamontowany w zespole kół zębatych tegoż systemu. Specjalne ramie odlicza określony okres (najczęściej pół minuty). Wówczas uwalniane są koła zębate, główna waga opada, ciężarek napędzający wychwyt podnosi się, a wskazówki na tarczy przesuwają się o określony czas (okres równy czasowi odliczania).

Urządzenie to sprawia, że zegar jest o wiele dokładniejszy. Jednak konserwacja mechanizmu z tym systemem jest nieco trudniejsza i kosztowniejsza. Ale przecież chodzi o dokładność i jakość.

© 2010 - 2018 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!