• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

 • Automatyka mechanizmów

  Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Kompleksowa renowacja mechanizmu zegara z 1893 roku na wieży ratusza w Kościanie wraz z montażem elektrycznego naciągu automatycznego

Wieża ratusza w Kościanie

W czerwcu 2020 roku, po niemalże roku oczekiwania (z uwagi na generalny remont budynku), na wieżę ratusza w Kościanie powrócił po gruntownej renowacji przeprowadzonej w naszej pracowni mechanizm zegara produkcji Carla Weissa w Głogowie z 1893 roku.

Zegar z wieży ratusza w Kościanie jest czasomierzem kwadransowym o dziennej rezerwie chodu, wyposażony w mechanizm pośredni typu różnicowego. Wieżę ratusza zdobią cztery tarcze, których wskazówki napędza zabytkowy mechanizm. W szczycie wieży znajduje się zabytkowy dzwon, na którym wybijane są godziny i kwadranse.

Czasomierz funkcjonuje na wieży od 1893 roku, a jego montaż przeprowadziła firma Izakiewicza z Kościana (wg informacji podawanych przez Muzeum Regionalne im. Dr Henryka Florkowskiego w Kościanie). Obecnie tarcze nie pochodzą jednak z zakładów historycznego producenta. Zostały one wymienione w czasie przebudowy ratusza już w 1914 roku, a następnie odtworzone w roku 1993.

Zegar odmierzał czas do chwili demontażu mechanizmu w lipcu 2019 roku, jednak jego stan wskazywał na pilną konieczność kompleksowej renowacji. Do samego końca obiekt znajdował się pod opieką zegarmistrza z Kościana, który codziennie czasomierz nakręcał, a także regularnie przeprowadzał jego drobne naprawy.

Poniżej podajemy przykładowe cechy wskazujące na konieczność renowacji czasomierza:

Mechanizm tym samym nie odmierzał już czasu z wysoką dokładnością, a konieczność codziennego ręcznego nakręcania była uciążliwa dla dalszego użytkowania zegara.

Zakres prac wykonanych przez naszą pracownię obejmował w szczególności:

Zakres przeprowadzanych prac nie obejmował renowacji tarcz zegarowych.

Czasomierz obecnie ponownie odmierza czas. W związku z zastosowaniem elektrycznego naciągu automatycznego, zegar nie wymaga już codziennej wizyty, a jedynie korekty wskazań co kilkanaście dni oraz oliwienia.

Bardzo dziękujemy urzędnikom Urzędu Miasta Kościana za otwartość oraz serdeczność, z jaką się spotkaliśmy.

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!