• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Dokumentacje i publikacje:

Zegar Johanna Friedricha Weule na kościele w Pogódkach

Wpis do rejestru zabytków zegara Johanna Friedricha Weule - Pogódki

Decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku z czerwca 2019 roku, na podstawie przygotowanej przez zespół "Czas na wysokości" dokumentacji, czasomierz produkcji Johanna Friedricha Weule z wieży kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Pogódkach został wpisany do rejestru zabytków ruchomych techniki pod numerem B/51/1.

Gruntowna konserwacja zegara - Ed. Korfhage & Söhne w Buer - Spychowo

Wpis do rejestru zabytków zegara Korfhage & Söhne - Spychowo

Zegar produkcji Korfhage und Söhne z 1904 roku, odbudowany przez zespół "Czas na wysokości" dla kościoła w Spychowie w roku 2017 otrzymał w marcu 2019 roku, decyzją Warmińsko – Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, wpis do rejestru zabytków ruchomych techniki pod numerem B-397. Stosowna dokumentacja na potrzeby wpisu została przygotowana także przez nasz zespół.

Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic.

Premiera książki

Po 12 latach prac, w dniu 21 października 2017 roku miała miejsce premiera książki Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic. Książka opowiada nie tylko o egzemplarzach zegarów zachowanych w zachodniej Wielkopolsce, lecz przede wszystkim zawiera bogate opisy (wraz z przedrukiem historycznych materiałów graficznych) dotyczące poniższych historycznych producentów wielkich zegarów: Johanna Gottlieba Hadanka z Hoyerswerdy, Rodziny Moellinger z Berlina, C.F.Rochitz z Berlina, Carla Weissa z Głogowa, Braci Meister z Berlina, Georga Richtera z Berlina, Johanna Friedricha Weule z Bockenem.

Książka jest do nabycia w Bibliotece Miasta i Gminy Wolsztyn, Księgarni Leszek Maruszewski oraz Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu. Można złożyć także zamówienie na książkę drogą mailową, zostanie ona dostarczona przesyłką. Cena egzemplarza: 60 zł plus koszty przesyłki.

Targi zegarmistrzowskie

Zespół „Czas na wysokości” miał zaszczyt prezentować się na targach zegarmistrzowskich „It’s all about watches” w Łodzi w dniach 30 września i 1 października 2017 roku w Łodzi.

Przeprowadziliśmy wykład o historycznych producentach zegarów wieżowych i wyprodukowanych przez nich zachowanych egzemplarzach w Polsce. Jednocześnie zespół „Czas nawysokości” został partnerem Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa z siedzibą w Łodzi.

Zegar Johanna Friedricha Weule na ratuszu w Chełmży

Zegar na ratuszu w Chełmży

We współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Toruniu, zespół „Czas na wysokości” przygotował dokumentację konserwatorską dotyczącą czasomierza z 1899 roku produkcji fabryki Johanna Friedricha Weule z Bockenem, który odmierza czas na gmachu ratusza w Chełmży.

Decyzją Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 14 marca 2017 roku został on wpisany do Rejestru Zabytków Ruchomych

Muzeum-Zamku w Łańcucie

Zegar na wieży gmachu Muzeum-Zamku w Łańcucie

Zespół Czasnawysokosci.pl opracował w marcu 2016 roku na potrzeby Muzeum-Zamku w Łańcucie dokumentację zabytkowego czasomierza na wieży dawnego zamku Lubomirskich i Potockich.

Jest to piękny czasomierz sygnowany "Emil Schauer, Wiedeń", jednakże pochodzi on najprawdopodobniej z Królewskiej Fabryki Zegarów Wieżowych Johanna Mannhardta w Monachium. Zegary te są niezwykle cenne i rzadko spotykane. Cieszymy się, że mogliśmy naszą wiedzą podzielić się z tak szczególną instytucją.

artykuł o zegarze na wieży kościoła Zbąszyniu

Artukuł w zbąszyńskiej gazecie

W Kwartalniku Samorządu Zbąszyńskiego z grudnia 2015 roku zamieszony został nasz artykuł o zabytkowym zegarze na wieży kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Zbąszyniu. Zegar pochodzi z fabryki Möllingerów z Berlina i posiada numer 899.

Co ciekawe, na kosciele p.w. św. Mikołaja w Lemgo (Niemcy) znaleźliśmy zegar tego samego producenta o numerze 898 z sierpnia 1851 roku.

zegar kuty w Białej Piskiej

Zegary kute na Warmii i Mazurach

Zespół Czasnawysokości przygotował dla Domu Kultury w Białej Piskiej opis zabytkowego kutego zegara z XVII wieku z wieży Kościoła św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej. Zegar odkupiono za zgodą Fryderyka II Wielkiego z zamku w Olecku. Nowy zegar zainstalował na wieży kościelnej zegarmistrz Johann Malnitz z Stołupian (obecnie Niestierow w Obwodzie Królewieckim). Na początku XX wieku zegar został wyłączony z użytkowania na rzecz mechanicznego zegara produkcji C. F. Rochlitz. Dawny mechanizm znajduje się obecnie w Domu Kultury w Białej Piskiej.

Równolegle przygotowaliśmy opis starego zegara z wieży kościoła w Dobrzykach [ZDJĘCIE] w gminie Zalewo. Oba czasomierze znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim.

Zobacz zdjęcie

Wizyta w kościańskim ratuszu

W dniu 18. 07. 2015 r. mieliśmy przyjemność gościć w gmachu ratusza w Kościanie na zaproszenie Pana Przewodniczącego Rady Miasta oraz Pana vice-Burmistrza w celu zbadania mieszącego się tam zegara.

Na wieży znajduje się kwadransowy mechanizm z pracowni Carla Weissa z roku 1893 (nr 1462). Co ciekawe, jest to niezwykle rzadko spotykany egzemplarz zegara Carla Weissa z mechanizmem pośredniego wychwytu typu różnicowego patentu Carla Weissa, zarejestrowanym swego czasu w rejestrze Deutsches Reich Patent pod numerem 66325.

Zegar nie posiada żadnych unowocześnień, jest codziennie ręcznie nakręcany.

Dokumentacja zabytkowego zegara na wieży ratusza w Kościanie została przygotowana i dostarczona do Urzędu Miasta

Artykuł - Świętno

W niedzielę 17.05.2015 w kościele w Świętnie k. Wolsztyna prezentowana będzie historia tejże świątyni (w formie wystawy). Prezentowany będzie także nasz artykuł o zegarze na wieży tegoż kościoła z dokładnym wskazaniem berlińskiego adresu, pod którym został on wytworzony w końcówce XIX wieku.

Zobacz zdjęcie

Kolejna wizyta, kolejna dokumentacja

W dniu 08.02.2014 roku Zespół Czasnawysokosci.pl miał przyjemność dostarczyć dokumentację zegara wieżowego znajdującego się w wieży kościoła garnizonowego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu.

Zegar obecnie jest nieczynny, jednak jest w doskonałej kondycji jak na swój wiek. Został bowiem wyprodukowany w roku 1897 w fabryce Georga Richtera w Berlinie, o której informacje znajdą Państwo na naszej stronie

Skan książki Turmuhren der Firma Hadank & Sohn aus Hoyerswerda

Nowa pozycja książkowa, wzmianka o wolsztyńskim zegarze

W roku 2014 została w Lipsku wydana książka autorstwa lipskiego pasjonata zegarów wieżowych Pana Svena Bayera pod tytułem "Turmuhren der Firma Hadank & Sohn aus Hoyerswerda". Książka zawiera opis renowacji zegara firmy "Hadank & Sohn" z Hoyerswerdy, który znajdował się na jednej z saksońskich wież kościelnych, zanim został tam zamontowany zegar elektryczny. Ponieważ nasza strona jako jedyna zawiera kompleksowy opis manufaktury, pan Sven Bayer zwrócił się do nas o pomoc. Owocem współpracy jest kompleksowa książka zawierająca dane o producencie, pochodzące także z naszej strony internetowej, prezentację procesu konserwacji oraz informacje o innych zegarach producenta, które wciąż odmierzają czas w wieżach środkowej części Europy. Jednym z nich jest zegar na wieży kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej rodzinnej miejscowości - Wolsztynie.

Zobacz zdjęcie

Dokumentacja kolejnego zegara

24. stycznia 2013 roku zespół czasnawysokości.pl dostarczył do kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie opis zegara znajdującego się na wieży świątyni. Czasomierz, pochodzący z 1794 roku, obecnie jest wstrzymany.

Mamy jednak nadzieję, że nasze działania przyczynią się do jego renowacji.

Zobacz zdjęcie

Oględziny kolejnego zegara

Dnia 10.12.2012r. zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność dokonać oględzin zabytkowego, niestety nieczynnego zegara na wieży kościoła Św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie. Mechanizm kwadransowy wykonany został w 1794 roku. Dokumentacja zegara jest w trakcie przygotowywania, nowe informacje wkrótce.

Ponadto warto wspomnieć, że jest to pierwsze nasze tego typu działanie poza granicami kraju.

zegar na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu

Dokumentacja zegara na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu

W dniu 10.04.2012r. zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność dokonać oględzin zegara na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. W dniu 03.05.2012r. dostarczyliśmy do Parafii uprzednio opracowaną dokumentację. Na wieży znajduje się zegar E. Mollingera z 1859 roku. Sprawny zegar niestety posiada unieruchomiony mechanizm bicia na rzecz elektronicznego kuranta.

Mechanizm przedsiębiorstwa rodziny Zachariä

Opis zegara Bernharda Zachariä

W lutym 2012 roku wykonaliśmy na podstawie licznych fotografii opis zegara na kościele ewangelicko-augsburskim w Zabrzu. Znajduje się tam mechanizm Bernharda Zachariä z Lipska. Zegar niestety dziś jest nieczynny. Z racji, iż mechanizmy te są w Polsce rzadkością, pozwoliło to nam zweryfikować szereg informacji i skompletować wiadomości nt. producenta oraz umieścić informacje o nim na naszej stronie. Zapraszamy do czytania!

Dokumentacja zegara na Zamku Cesarskim w Poznaniu

25 listopada 2011 roku mieliśmy przyjemność dokonać oględzin zabytkowego, niestety nieczynnego już, zegara wieżowego na Zamku Cesarskim w Poznaniu. W dniu 13 grudnia 2011 roku oddaliśmy do Centrum Kultury Zamek pełną dokumentację n.t. zabytkowego mechanizmu. W wieży mieści się zegar firmy Georga Richtera z Berlina z 1908 roku. Zegar wyposażony jest w mechanizm bicia godzin, kwadransów oraz obciążnikowy napęd pośredni wychwytu. W wieży zachowały się też elementy systemu sygnalizującego w postaci cięgien i dźwigni mimo, iż część wieży z dzwonami została rozebrana po pokonaniu Niemiec w 1945 roku. Od 2008 roku wskazówki niestety napędza zegar elektryczny. Na mechanizmie zachowała się notka pierwszego opiekuna zegara, który to uciekł z Poznania przed powstańcami wielkopolskimi.

Nasze prace

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!