• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Wizytacje i wystąpienia:

Targi zegarmistrzowskie

Zespół „Czas na wysokości” miał zaszczyt prezentować się na targach zegarmistrzowskich „It’s all about watches” w Łodzi w dniach 30 września i 1 października 2017 roku w Łodzi.

Przeprowadziliśmy wykład o historycznych producentach zegarów wieżowych i wyprodukowanych przez nich zachowanych egzemplarzach w Polsce. Jednocześnie zespół „Czas nawysokości” został partnerem Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa z siedzibą w Łodzi.

Zegar na ratuszu w Kargowej

Ratusz w Kargowej

Zespół Czasnawysokosci.pl w dniu 18 marca 2016 roku miał przyjemność sfotografować dawny zegar na wieży ratusza w Kargowej (woj. Lubuskie). Niestety jesteśmy bardzo rozczarowani, gdyż do zabytkowych tarcz z połowy XIX wieku zamontowany jest napęd elektroniczny.

Na wieży funkcjonował zegar produkcji Carla Weissa z Głogowa o niskim numerze 31 z roku 1856, co świadczyć może o tym, że przy wytwarzaniu tegoż mechanizmu mógł pracować sam mistrz Weiss.

Biała karta

Gniezno

Zespół Czasnawysokosci.pl miał zaszczyt zbadać zabytkowy czasomierz na wieży kościoła garnizonowego p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie. Zegar wciąż jest czynny i otoczony niezwykłą troską, choć mechanizmy bicia są zatrzymane. Zegar pochodzi z końca XIX wieku i powstał w fabryce C. F. Rochlitz.

Ratusz w Wielichowie - zegar

Wizyta w Wielichowie

W lutym 2016 roku przygotowaliśmy dla Urzędu Miejskiego w Wielichowie dokumentację znajdującego się tam zabytkowego zegara wieżowego. Czasomierz z początku XX wieku został wyprodukowany w fabryce C. F. Rochlitz w Berlinie. Zegar, choć pod bieżącą opieką, znajduje się w złym stanie technicznym. Dokumentacja przygotowywana została w kontekście zbliżającej się termomodernizacji poddasza i wieżyczki zegarowej, mamy więc nadzieję, że uda się dzięki naszym staraniom zachować zabytkowy czasomierz.

Zobacz zdjęcie

Wizyta w kościańskim ratuszu

W dniu 18. 07. 2015 r. mieliśmy przyjemność gościć w gmachu ratusza w Kościanie na zaproszenie Pana Przewodniczącego Rady Miasta oraz Pana vice-Burmistrza w celu zbadania mieszącego się tam zegara.

Na wieży znajduje się kwadransowy mechanizm z pracowni Carla Weissa z roku 1893 (nr 1462). Co ciekawe, jest to niezwykle rzadko spotykany egzemplarz zegara Carla Weissa z mechanizmem pośredniego wychwytu typu różnicowego patentu Carla Weissa, zarejestrowanym swego czasu w rejestrze Deutsches Reich Patent pod numerem 66325.

Zegar nie posiada żadnych unowocześnień, jest codziennie ręcznie nakręcany.

Dokumentacja zabytkowego zegara na wieży ratusza w Kościanie została przygotowana i dostarczona do Urzędu Miasta

Zobacz zdjęcie

Kolejna wizyta, kolejna dokumentacja

W dniu 08.02.2014 roku Zespół Czasnawysokosci.pl miał przyjemność dostarczyć dokumentację zegara wieżowego znajdującego się w wieży kościoła garnizonowego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu.

Zegar obecnie jest nieczynny, jednak jest w doskonałej kondycji jak na swój wiek. Został bowiem wyprodukowany w roku 1897 w fabryce Georga Richtera w Berlinie, o której informacje znajdą Państwo na naszej stronie

Zobacz zdjęcie

Oględziny kolejnego zegara

Dnia 10.12.2012r. zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność dokonać oględzin zabytkowego, niestety nieczynnego zegara na wieży kościoła Św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie. Mechanizm kwadransowy wykonany został w 1794 roku. Dokumentacja zegara jest w trakcie przygotowywania, nowe informacje wkrótce.

Ponadto warto wspomnieć, że jest to pierwsze nasze tego typu działanie poza granicami kraju.

Zobacz zdjęcia z Rosji

Rosyjskie zegary wieżowe

W dniach 08.11 - 14.11.2012 zespół czasnawysokosci,pl miał przyjemność zwiedzić Moskwę, Sankt Petersburg i Psków - trzy światy, w których jednak i dla zegarów znalazło się na przestrzeni lat miejsce. Na naszym fanpage'u na Facebooku zamieszczone zostały zdjęcia rosyjskich czasomierzy. Zapraszamy do oglądania!

Zobacz zdjęcia z Muzeum Zegarów w Kłajpedzie

Wizyta w Muzeum Zegarów w Kłajpedzie

W październiku, zwiedzając Litwę, natknęliśmy się na bardzo ciekawe Muzeum Zegarów w Kłajpedzie. Gorąco polecamy to miejsce - znajduje się tam bardzo ciekawa kolekcja zegarków z całej Europy. Można tam zobaczyć produkty z takich miast jak Wilno, Kraków, Londyn, a także państw: Niemiec, Szwajcarii, Francji, a także Związku Radzieckiego. Gorąco polecamy, zbiór naprawdę ciekawy, przedstawiający osiągnięcia zegarmistrzostwa na przestrzeni wieków!. Zdjęcia zobaczyć można na naszym fanpage'u na Facebooku.

Michał Olejniczak w manufakturze zegarków Vostok Europe

Wizyta w manufakturze zegarków Vostok Europe

Dnia 24-09-2012 roku zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność gościć w manufakturze zegarków Vostok Europe przy ulicy Naugarduko 41 w Wilnie. Zegarki Vostok Europe cieszą się świetną opinią wśród odbiorców. Stosowane w nich mechanizmy początkowo pochodziły z Rosji, obecnie stosowane są także mechanizmy japońskie i szwajcarskie. Polecamy stronę internetową firmy: www.vostok-europe.com. I chociaż zegarki naręczne to nieco inna branża, składamy podziękowania właścicielowi, Panu Igorowi Zubovskiemu, za serdeczne przyjęcie i oprowadzenie po miejscu, gdzie powstają te wspaniałe zegarki.

zegar na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu

Dokumentacja zegara na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu

W dniu 10.04.2012r. zespół czasnawysokosci.pl miał przyjemność dokonać oględzin zegara na wieży kościoła p.w. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. W dniu 03.05.2012r. dostarczyliśmy do Parafii uprzednio opracowaną dokumentację. Na wieży znajduje się zegar E. Mollingera z 1859 roku. Sprawny zegar niestety posiada unieruchomiony mechanizm bicia na rzecz elektronicznego kuranta.

Rafał Pikuła, Michał Olejniczak

Dokumentacja zegara na Zamku Cesarskim w Poznaniu

25 listopada 2011 roku mieliśmy przyjemność dokonać oględzin zabytkowego, niestety nieczynnego już, zegara wieżowego na Zamku Cesarskim w Poznaniu. W dniu 13 grudnia 2011 roku oddaliśmy do Centrum Kultury Zamek pełną dokumentację n.t. zabytkowego mechanizmu. W wieży mieści się zegar firmy Georga Richtera z Berlina z 1908 roku. Zegar wyposażony jest w mechanizm bicia godzin, kwadransów oraz obciążnikowy napęd pośredni wychwytu. W wieży zachowały się też elementy systemu sygnalizującego w postaci cięgien i dźwigni mimo, iż część wieży z dzwonami została rozebrana po pokonaniu Niemiec w 1945 roku. Od 2008 roku wskazówki niestety napędza zegar elektryczny. Na mechanizmie zachowała się notka pierwszego opiekuna zegara, który to uciekł z Poznania przed powstańcami wielkopolskimi.

Rafał Pikuła, Michał Olejniczak

Oględziny zegara na poznańskim ratuszu

Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Miasta Poznania mieliśmy przyjemność dokonać oględzin zabytkowego zegara na fasadzie historycznego ratusza w Poznaniu. Wskazówki porusza zegar Carla Weissa, najprawdopodobniej z początku drugiej dekady XX wieku ok. 1912 roku (brakuje tabliczki znamionowej). Obecnie czynny jest tylko mechanizm chodu. Zegar wyposażony jest mechanizmy bicia godzin i kwadransów. Oba mechanizmy sygnalizujące są nieużywane, ich wagi są opuszczone. Mechanizm wyposażony jest w automatyczny naciąg. Zegar niegdyś był zegarem sterującym dla zegarów wtórnych ulicznych i innych.

Wkrótce na stronie pojawią się informacje n.t. zabytkowego, nieczynnego już, mechanicznego zegara na wieży dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu.

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!