• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Renowacje i naprawy:

Gruntowna renowacja zegara z wieży ratusza w Krotoszynie

Renowacja tarcz, przekładni wskazań i rozdzielacza z wieży kościoła p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kąkolewie

Zespół „Czas na wysokości” zakończył w listopadzie 2023 roku renowację tarcz zegarowych, przekładni wskazań, wskazówek oraz centralnego rozdzielacza zegara firmy Braci Meister z Berlina z przełomu lat 70. i 80. XIX wieku z wieży kościoła p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kąkolewie koło Grodziska Wielkopolskiego Zapraszamy do zapoznania się z szerszym opisem zrealizowanych prac tutaj.

Gruntowna renowacja zegara z wieży ratusza w Ośnie Lubuskim

Renowacja mechanizmu zegara C. F. Rochlitz z Berlina z przełomu XIX i XX wieku z ratusza w Ośnie Lubuskim.

Po wielu latach postoju zegar produkcji fabryki C. F. Rochlitz z przełomu XIX i XX wieku na poddaszu ratusza w Ośnie Lubuskim ponownie zaczął odmierzać czas. Zapraszamy do zapoznania się z szerszym opisem prac tutaj.

Gruntowna renowacja zegara z wieży ratusza w Krotoszynie

Gruntowna renowacja zegara z wieży ratusza w Krotoszynie

Na przełomie lutego i marca 2023 roku na wieży ratusza w Krotoszynie zegar wyprodukowany w połowie XIX wieku w berlińskim zakładzie należącym do rodziny Möllinger ponownie zaczął odmierzać czas.

Zespół „Czas na wysokości” wykonał gruntowną renowację mechanizmu zegara oraz wyposażył go w elektryczny naciąg automatyczny. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Gruntowna renowacja zegara z wieży szkoły podstawowej w Górze

Gruntowna renowacja zegara z wieży Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze

W grudniu 2022 roku na wieży Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze po wielu latach postoju ponownie zaczął odmierzać czas zegar produkcji fabryki Johanna Fredricha Weula z 1915 roku.

Zegar ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze to czasomierz wyposażony w mechanizm chodu z wychwytem Grahama, a także mechanizm bicia godzin i półgodzin, sygnalizujący upływający czas na dzwonie zawieszonym w szczycie wieży.

Szczegółowy opis przeprowadzonych przez nas prac znajdą Państwo tutaj.

Renowacja mechanizmu zegara na wieży kościoła p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Orzyszu

Renowacja mechanizmu zegara na wieży kościoła p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Orzyszu

Zegar z wieży kościoła p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej to czasomierz wyposażony w mechanizm chodu z wychwytem Grahama oraz napędem pośrednim wychwytu typu różnicowego, a także mechanizm bicia godzin i półgodzin. Szczegółowy opis przeprowadzonych przez nas prac znajdą Państwo tutaj.

Gruntowna renowacja zegara z wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu

Gruntowna renowacja zegara na kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu

Dnia 27 czerwca 2021 roku o godzinie 12:00 został uroczyście poświęcony i uruchomiony zabytkowy, czterotarczowy zegar wyprodukowany w 1899 roku w fabryce Georga Richtera w Berlinie, znajdujący się na wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu.

Czasomierz, po wieloletniej przerwie oraz gruntownej renowacji przeprowadzonej w naszej pracowni, ponownie odmierza czas. W przeszłości zegar został wyłączony z użytkowania na rzecz elektronicznego napędu.

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych i rekonstruktorskich, czasomierz wpisano do rejestru zabytków ruchomych. Szczegółowy opis przeprowadzonych przez nas prac znajdą Państwo tutaj.

Gruntowna renowacja zegara na ratuszu w Wielichowie

Renowacja zegara na ratuszu w Wielichowie

Na przełomie sierpnia i września 2020 roku na wieży ratusza w Wielichowie zabytkowy zegar z około 1910 roku produkcji fabryki C. F. Rochlitz z Berlina ponownie zaczął odmierzać czas. Zespół „Czas na wysokości” przeprowadził jego kompleksową renowację, przywracając sprawność czasomierza na kolejne dekady. Prace przy zegarze związane były z gruntownym remontem budynku urzędu, do którego władze miasta Wielichowa przygotowywały się przez kilka poprzednich lat.

Gruntownej renowacji poddana została również tarcza zegara, która umocowana została do całkiem nowej wieżyczki. Listę naszych prac przy tej renowacji i kilka zdjęć zobaczysz tutaj.

Gruntowna renowacja zegara na ratuszu w Kościanie

Gruntowna renowacja zegara na ratuszu w Kościanie

W czerwcu 2020 roku, po niemalże roku oczekiwania (z uwagi na generalny remont budynku), na wieżę ratusza w Kościanie powrócił po gruntownej renowacji przeprowadzonej w naszej pracowni mechanizm zegara produkcji Carla Weissa w Głogowie z 1893 roku.

Sprawny już mechanizm został wyposażony w elektryczny naciąg automatyczny. Ułatwi to w znacznym stopniu obsługę czasomierza. Listę prac wykonanych przy renowacji i garść zdjęć można przeczytaćtutaj.

Gruntowna renowacja zegara na kościele w Dubinie

Gruntowna renowacja zegara dla kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Dubinie

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt poinformować o zakończeniu w sierpniu 2019 roku prac przy gruntownej renowacji zegara wraz z tarczą z wieży kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa. Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowym opisem szerokich prac wykonanych w celu przywrócenia czasomierza do czynnej pracy tutaj.

Renowacja zegara Stary Browar - Poznań

Zegar na wieży CH Stary Browar w Poznaniu

Zespół „Czas na wysokości” miał przyjemność dokonania naprawy przekładni chodu i rozdzielacza zegara na wieży CH Stary Browar w Poznaniu. Mechanizm produkcji Johanna Friedricha Weule z Bockenem. Czasomierz pochodzi z roku 1912.

Zapraszamy do zapozniania się z zakresem wykonanych przez nas prac tutaj.

Gruntowna renowacja zegara w Zawadzie - Zielona Góra

Renowacja zegara C.F. Rochlitz

Z dniem 30 maja 2018 roku zespół „Czas na wysokości” uruchomił po gruntownej naprawie zegar produkcji C. F. Rochlitz z początku XX wieku na wieży kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny w Zielonej Górze. Zapraszamy do zapoznania się z opisem działań tutaj.

Gruntowna renowacja tarczy zegarowej z Lubiechowej

Renowacja cyferblatu - Lubiechowa

Z dniem 20 maja 2018 roku zespół „Czas na wysokości” zakończył pracę przy tarczy zegarowej z wieży kościoła filialnego p.w. św. Piotra i Pawła w Lubiechowej. Zapraszamy do zapoznania się z opisem zakresu prac i zobaczenia kilku zdjęć.

Przeczytaj całość!

Gruntowna renowacja zegara kolejowego produkcji Braci Momma (dawniej Carla Weissa) z Głogowa z 1910 roku

Renowacja zegara kolejowego

W dniu 18 grudnia 2017 roku zespół „Czas na wysokości” zakończył prace nad zegarem kolejowym produkcji Braci Momma (dawniej Carla Weissa) z Głogowa z 1910 roku.

Zegar został zakupiony na rynku antyków przez osobę prywatną. Następnie przetransportowany do naszej pracowni. Okazało się, że stan techniczny zegara jest bardzo zły, co wymagało szerokiego zakresu prac. Przeczytaj całość!

Kolejny zegar uratowany

We współpracy z firmą Nortman Pokrycia Dachowe, zespół „Czas na wysokości” miał przyjemność przyczynić się do odbudowy zniszczonego zegara wieżowego produkcji J. F. Weule na gmachu Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego w Poznaniu. Przygotowaliśmy dokumentację pozwalającą na uzupełnienie zakresu prac remontowych o zegar znajdujący się na poddaszu. Naprawa mechanizmu, a także odtworzenie ażurowej tarczy i dzwonu kloszowego, miała miejsce w Pracowni Konserwacji Obiektów Zabytkowych Krzysztofa Kurka.

Gruntowna konserwacja zegara - Ed. Korfhage & Söhne w Buer - Spychowo

Gruntowna renowacja zegara - Spychowo

Zespół „Czas na wysokości” przeprowadził gruntowną renowację mechanizmu zabytkowego zegara produkcji Ed. Korfhage & Söhne w Buer z roku 1904, który mieści się na wieży kościoła p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie.

Oficjalne uruchomienie zegara miało miejsce w dniu 12.08.2017r. o godzinie 14.45. Zegar wieżowy na kościele w Spychowie nie funkcjonował od dziesięcioleci (trudno określić dokładną datę zatrzymania zegara). Stan mechanizmu zegara należało określić jako bardzo zły. Szczęśliwie udało się przywrócic go do pełnej sprawności.

Nowe koło wychwytowe kościoła w Świeradowie Zdroju

Wykonanie nowego koła wychwytowego

W grudniu 2016 roku zespół „Czasnawysokosci” miał przyjemność wykonać dla zegara produkcji Carla Weissa na wieży kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdrój (woj. dolnośląskie) nowe koło wychwytowe.

W wrześniu 2016 roku nastąpiło wyłamanie zęba koła wychwytowego. Po oględzinach zostało stwierdzone, iż koło z uwagi na znaczne zużycie w całości nadaje się do wymiany. Oryginalna oś wraz z identyczną kopią koła wychwytowego została zamontowana w dniu 24 grudnia 2016 roku.

Dzięujemy za współpracę wieloletniemu opiekunowi zegara Panu Romanowi Kapszewiczowi.

Dokumentacja i renowacja zegara Johanna Mannhardta w Papowie Toruńskim

Zegar w Papowie Toruńskim

Zespół „Czasnawysokosci.pl” na zlecenie księdza proboszcza doktora Jarosława Ciechanowskiego podjął działania mające na celu uratowanie jednego z bardzo rzadko spotykanych w Polsce zegarów produkcji Johanna Mannhardta z 1907 roku mieszczącego się na wieży kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim.

Przygotowaliśmy na potrzeby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokumentację konserwatorską dla zniszczonego czasomierza. Zegar został umieszczony w rejestrze zabytków ruchomych techniki.

Następnie zegar został poddany gruntownej konserwacji w pracowni konserwatorskiej Krzysztofa Kurka w Puszczykowie. Odtworzonych zostało wiele elementów mechanizmu, a także wskazówki i cztery tarcze. Zegar nie funkcjonował do ok. 1945 roku.

Zobacz zdjęcia: [zdj. mechanizmu przed renowacją], [zdj. mechanizmu po renowacji]

Gruntowna konserwacja zegara - szkoła w Poznaniu

Gruntowna konserwacja zegara - szkoła w Poznaniu

Jako zespół Czasnawysokosci po wielu latach przywróciliśmy do życia zabytkowy zegar produkcji J.F. Weule z ok. 1909 roku na poddaszu budynku głównego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2 w Poznaniu. Mechanizm czasomierza był w złym stanie. Praktycznie wszystkie łożyska nadawały się do regeneracji, bądź wymiany. Na nowo wykonane zostały elementy napędu, które zagineły. Ażurowa tarcza zegarowa, wzbogacona miedzianymi elementami w postaci kwatów, wymagała nie tylko zabezpieczenia antykorozyjnego i malowania, ale także wzmocnienia konstrukcji, usunięcia wszelkich otworów powstałych w wyniku korozji oraz odtworzenia zniszczonych krawędzi.

Gruntowna konserwacja tarcz w Lubogoszczy

Gruntowna konserwacja tarcz - Lubogoszcz

Zespół czasnawysokosci.pl wykonał gruntowną konserwację trzech tarcz zegarowych dla kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubogoszczy (woj. lubuskie). Pochodzą one, podobnie jak mechanizm, z fabryki C. F. Rochlitz z Berlina. Montaż miał miejsce 21 sierpnia 2016 roku. Do tarcz wykonane zostały nowe zestawy wskazówek wraz z dobraniem odpowiednich regulowanych przeciwwag. Konserwacji poddane zostały także przekładnie wskazań. Oczyściliśmy także mechanizm, który będzie jednak w przyszłości wymagał regeneracji łożysk i kilku innych elementów.

Nowe liny - zegar W obrze

Nowe liny - Obra

W dniu 23.12.2015 roku zespół Czasnawysokosci miał przyjemność założyć nowe liny do zegara na wieży kościoła p.w. św. Jakuba Większego w Obrze (przy Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej). Dwie spośród trzech lin, na których dotychczas zawieszone były wagi, miały sto lat, dlatego też należało je wymienić na nowe przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jeżeli zegar dalej będzie tak należycie zadbany, a liny co kilka lat sprawdzane, powinny one służyć przez następny wiek.

zegar na pałacu w Gościeszynie

Zabezpieczony mechanizm

5.12.2015r. zespół Czasnawysokosci miał przyjemność zabezpieczyć przed zimą i zakonserwować niestety dość zniszczony mechanizm pałacu w Gościeszynie.

Miejmy nadzieję, że znajdą się środki na gruntowną konserwację i zegar wróci do funkcjonowania.

Zegar produkcji C. F. Rochlitz z Berlina. Dla niewtajemniczonych: Pałac odebrany właścicielom po II wojnie światowej, przekształcony w Dom Dziecka, przez lata dość zaniedbany, powróciwszy do prawowitych właścicieli pomału przywracany jest do dawnej świetności.

Konserwacja zegara wieżowego C.F.Rochlitz - Wolsztyn

Renowacja zegara wieżowego C.F.Rochlitz - Wolsztyn

Niezmiernie miło jest nam poinformować o ukończonej przez nas właśnie renowacji mechanizmu zegara wieżowego z manufaktury C. F. Rochlitz z Berlina. Udało się uratować i przywrócić sprawność kolejnego czasomierza. Konserwacja zegara została wykonania w 100% w naszej pracowni. Sprawą dla nas niezmiernie ważną jest też fakt, iż zegar ten mieści się w naszej rodzinnej miejscowości - Wolsztynie.

Zobacz zdjęcie

Konserwacja - Georg Richter, Berlin, 1897 rok -Poznań

Z powodu prowadzenia przez nas innych prac zegar ten przekazaliśmy do zaprzyjażnionej nam pracowni. Konserwacje przeprowadził Krzysztof Kurek. Czasomierz znajduje się na wieży kościoła garnizonowego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu.

Zobacz zdjęcie

Renowacja tarcz - Obra

Zorganizowaliśmy latem roku 2014 konserwację 99-letnich tarcz zegara w Obrze k. Wolsztyna. Zegar produkcji Georga Richtera. Piszemy o tym dopiero teraz, gdyż po pół roku mamy pewność, że nic nas nie zaskoczyło. Konserwacja polegała na uzupełnieniu braków w tarczy (dolne części były zupełnie niemalże utlenione) i pokryciu tarcz nowym malowaniem, które jest identyczne, jak poprzednie Czytaj cały wpis

Nowa sprężynka wahadłowa - Tuchorza

Zegar J.F.Weule z 1906 roku w Tuchorzy k. Wolsztyna uzyskał nową sprężynkę wahadłową. Tym samym, mamy nadzieję, iż zegar posłuży jeszcze przynajmniej kilkanaście lat przed wielką renowacją, która prędzej czy później będzie musiała nastąpić

Renowacja części zegara z Zatonia

Renowacja części

Zorganizowaliśmy renowację elementu mechanizmu bicia zegara Carla Weissa z Zatonia koło Zielonej Góry. Konieczne było wytoczenie nowych elementów zębnika przy osi regulatora wiatrakowego oraz wykonanie kopii zniszczonej sprężynki wahadłowej. Nowe elementy będą, miejmy nadzieję, służyć kolejne lata w wyremontowanym zegarze Carla Weissa. Zobacz zdjęcia: [zdj. 1], [zdj. 2], [zdj. 3], [zdj. 4].

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!