• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Renowacja tarcz - Obra

Zorganizowaliśmy latem roku 2014 konserwację 99-letnich tarcz zegara w Obrze k. Wolsztyna. Zegar produkcji Georga Richtera. Piszemy o tym dopiero teraz, gdyż po pół roku mamy pewność, że nic nas nie zaskoczyło. Konserwacja polegała na uzupełnieniu braków w tarczy (dolne części były zupełnie niemalże utlenione) i pokryciu tarcz nowym malowaniem, które jest identyczne, jak poprzednie.

Uzupełnienie i oczyszczenie tarczy miało miejsce w pracowni naszego zaprzyjaźnionego konserwatora Krzysztofa Kurka, profesjonalne malowanie nowoczesnymi ultraodpornymi farbami miało miejsce w lakierni w Kiekrzu w Poznaniu. Przy okazji oczyszczono ułożyskowanie wskazówek. Po montażu zajęliśmy się z Konserwatorem Krzysztofem Kurkiem w podstawowym zakresie oczyszczeniem mechanizmu (bez jego całkowitego demontażu), a następnie naoliwieniem świeżą oliwką. Demontaż tarcz i części mechanizmu chodu rozregulowało zegar, dlatego też następnie przez ok. dwa tygodnie dokonywaliśmy regulacji zegara. Przekazaliśmy parafii instrukcję obsługi tego zegara, aby jego opiekunowie mogli się nim odpowiednio zajmować i go sami regulować.

Inicjatorem konserwacji był o. dr. hab. Piotr Piasecki OMI, adiunkt z habilitacją i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wciągnięcie tarcz na wieżę miało miejsce w sierpniu 2014 roku.

Zegar nigdy nie przeszedł renowacji, de facto jest nienaruszony od 1915 roku, choć przyznać należy, że w perspektywie kilkudziesięciu lat potrzebna będzie gruntowna konserwacja zegara. Póki co jednak, zegar spisuje się świetnie, co potwierdza kunszt i solidność tradycyjnego zegarmistrzostwa.

Zdjęcie przedstawia stan jednej z nich przed oczyszczeniem.

Ciekawostką jest fakt, iż w oryginalnym malowaniu cyfra trzy jednej z tarcz namalowana została pod złym kątem. Mówiąc wprost, pracownicy fabryki namalowali ją krzywo. Jeżeli jednak fabryka umieściła taką tarczę na wieży, oczywiście w nowym malowaniu odtworzona została ta "ciekawostka".

Foto:

Renowacja tarcz w Obrze

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!