• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Gruntowna renowacja zegara wraz z tarczą oraz wykonaniem naciągu automatycznego dla kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Dubinie

Zegar w Dubinie przed renowacją

W sierpniu 2019 roku, po wielu latach przerwy i przeprowadzeniu gruntownej renowacji, historyczny czasomierz na wieży kościoła p.w. św. Mikołaja w Dubinie ponownie zaczął odmierzać czas.

Zegar o dziennej rezerwie chodu z mechanizmem bicia godzin i półgodzin, wyprodukowany najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku w fabryce C. F. Rochlitz z Berlina (posiadający jednak tabliczkę znamionową A. Eppner), przeniesiony został do pracowni z początkiem marca 2019 roku.

Stan techniczny czasomierza przed rozpoczęciem prac należało określić jako bardzo zły. Oprócz standardowego zużycia, wynikających z lat pracy, czasomierz nosił ślady przeprowadzanych doraźnych napraw oraz inne uszkodzenia, między innymi:

Zespół „Czas na wysokości” przystąpił do prac, przywracając czasomierz do stanu fabrycznego, wykonując także renowację tarczy zegarowej, nowy stalowy stół dla mechanizmu oraz system elektrycznego naciągu automatycznego.

Wieża kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Dubinie nie jest pierwotnym miejscem przeznaczenia zegara. Pochodzi on zapewne z innej świątyni lub innego gmachu, a przeniesiony został w latach powojennych. Tarcza zegara nie jest oryginalna.

Zakres przeprowadzonych prac zawierał m. in. wykonanie następujących zadań:

Ciekawostką jest fakt, iż czasomierz berlińskiego producenta sygnowany jest tabliczką znamionową fabryki A. Eppner z Srebrnej Góry z datą 1902 oraz numerem seryjnym 1350.

Jako zespół „Czas na wysokości”, dostrzegamy następujące możliwości dot. zastanego stanu:

Zegar przywrócony do pełnej sprawności, powinien przy prawidłowej bieżącej obsłudze i konserwacji pracować przez około 60 lat, kiedy to konieczne będzie przeprowadzenie następnej gruntownej naprawy. Z uwagi na fakt, iż wiele elementów musiało zostać przez nas odtworzonych zgodnie z sztuką zegarmistrzowską, prace do wykonania w przyszłości powinny sprowadzić się do standardowych czynności.

Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Mirosławowi Wawrzyniakowi oraz Panu Organiście za wielką gościnność i zaangażowanie.

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!