• Czas na wysokości

    Tradycja, pasja, historia...

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Gruntowne renowacje mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

  • Naprawa zegarów wieżowych

    Ratujmy zegary

  • Zegary wieżowe

    Czas mierzymy wysoko

  • Automatyka mechanizmów

    Automatyka tradycyjnych mechanizmów

  • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

    Renowacje tarcz zegarowych

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Renowacja zegara produkcji produkcji fabryki Johanna Friedricha Weule z 1899 roku z wieży kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pogódkach wraz z wykonaniem elektrycznego naciągu automatycznego:

Wyprodukowany w 1899 roku zegar z wieży kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pogódkach zamontowany został pierwotnie na wieży pobliskiego kościoła ewangelickiego. Relokacja mechanizmu nastąpiła po zakończeniu II wojny światowej. Trzytarczowy zegar wyposażony jest w mechanizm chodu oraz mechanizm bicia godzin i półgodzin. Czasomierz posiadał tygodniową rezerwę napędu oraz wychwyt Grahama. Mechanizm bicia wykonany jest w technice zapadowej typu szwarcwaldzkiego. Zegar przez wiele lat znajdował się pod opieką lokalnych zegarmistrzów, został wyposażony w elektryczny naciąg automatyczny oraz przeprowadzano jego liczne naprawy. Jednakże na początku lat 2000. Czasomierz zatrzymał się, a jego stan techniczny nie pozwalał już na dalsze użytkowanie.

Zegar w Pogódkach przed renowacją

Zespół „Czas na wysokości” realizował prace restauratorskie przy obiekcie w okresie od lipca do października 2024 roku. Prace obejmowały gruntowną renowację mechanizmu zegarowego wraz z przeniesieniem napędu, trzech tarcz zegarowych z przekładniami wskazań oraz wykonanie nowego elektrycznego naciągu automatycznego w formie wieży mocy z łańcuchem bez końca.

Stan mechanizmu zegara wskazywał na wiele lat pracy oraz nosił ślady szeregu doraźnych napraw. W wyniku wielu lat postoju czasomierz był znacznie zanieczyszczony. Wypracowane były sztyfty zębnika osi koła wychwytowego oraz regulatora wiatrakowego. Regeneracji wymagało ułożyskowanie wszystkich osi mechanizmu. Czopy osi poddano polerowaniu. Żeliwny stół zegara nosił spękania usunięte metodą spawania, a także został on wzmocniony.

Odtworzona została malatura mechanizmu, a także stołu. Naniesione zostały złocenia zgodnie z oryginałem, a elementy stalowe, mosiężne i brązowe zabezpieczono antykorozyjnie.

Gruntownej renowacji poddano także system przeniesienia napędu. Dwa rozdzielacze na poziomie tarcz zegarowych otrzymały nowe osie z uwagi na znaczące wypracowanie. Elementy żeliwne i stalowe zostały zabezpieczone antykorozyjnie oraz pomalowanie zgodnie z oryginałem.

Tarcze i wskazówki poddano gruntownej renowacji poprzez przywrócenie malatury zgodnie z wzorami producenta oraz z zachowanymi śladami oryginalnego malowania. Fragmentarycznie uzupełnione zostało skorodowane poszycie cyferblatów. Przed naniesieniem malatury tarcze zostały zabezpieczone antykorozyjnie.

Przekładnie wskazań poddano gruntownej renowacji poprzez wymianę ułożyskowania osi wskazówkowych, odtworzenie malatury oraz zabezpieczenie antykorozyjne elementów stalowych oraz mosiężnych.

Mechanizm został relokowany z poziomu tarcz na poziom w połowie wysokości wieży. Zmiana umiejscowienia mechanizmu spowodowana była koniecznością zastosowania naciągu automatycznego w formie wieży mocy z łańcuchem bez końca. Zmiana umiejscowienia mechanizmu w wieży zwiększa także łatwość i bezpieczeństwo serwisowania czasomierza. Relokacja wymagała wykonania systemu przeniesienia napędu od mechanizmu do pierwszego rozdzielacza na poziomie tarcz z wykorzystaniem pędni, przegubów i łożyskowań.

Dziękujemy za gościnność i otwartość księdzu proboszczowi Robertowi Mańkowi i inicjatorowi przedsięwzięcia, sołtysowi Michałowi Turzyńskiemu.

Szczególne podziękowania kierujemy także do mieszkańców Pogódek, którzy zaangażowali się w prace na wieży, by przygotować ją do montażu czasomierza.

© 2010 - 2024 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!