• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Gruntowna konserwacja cyferblatów - Lubogoszcz

Zespół czasnawysokosci.pl wykonał gruntowną konserwację trzech tarcz zegarowych dla kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubogoszczy (woj. lubuskie). Pochodzą one, podobnie jak mechanizm, z fabryki C. F. Rochlitz z Berlina. Montaż miał miejsce 21 sierpnia 2016 roku.

Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubogoszczy (woj. lubuskie)

Ocynkowane poszycia tarcz i uprzednio wykonane (20 lat temu) tymczasowe malowanie (wraz z podkładem) pozwoliły na zachowanie konstrukcji w nienajgorszym stanie.

Jedynie frontowa tarcza, która ucierpiała na skutek strzałów w 1945 roku (powstały wówczas duże otwory w tarczy, w dodatku naruszony został kształt jej ramy) wymagała znacznego uzupełnienia poszycia poprzez wykorzystanie nowej blachy oraz prostowania ramy. Powstałe przez lata małe dziurki w pozostałych tarczach zostały usunięte (zaspawane).

W tarczy mieszczącej się po prawej stronie wieży znajduje się odkształcenie poszycia po pocisku, który jednak się nie przebił. Odkształcenie to zostało zachowane wraz z podwójnym zakonserwowaniem antykorozyjnym.

Do tarcz wykonane zostały nowe zestawy wskazówek wraz z dobraniem odpowiednich regulowanych przeciwwag. Konserwacji poddane zostały także przekładnie wskazań. Odtworzone zostały elementy mocujące tarcze w ścianach.

Przy okazji wizyty oczyściliśmy także mechanizm, który będzie jednak w przyszłości wymagał regeneracji łożysk i kilku innych elementów. Poniżej na jednym ze zdjęc widać kilka elementów mechanizmu po polerowaniu i odpowiednim zabezpieczeniu.

Więcej zdjęć już wkrótce!

Pragniemy powiedzieć także, że rzadko można spotkać małe społeczności tak zaangażowane w dbałość o lokalną świątynię, jak właśnie w Lubogoszczy. Chcemy też serdecznie podziękować za współpracę i miłą atmosferę.

© 2010 - 2018 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!