• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

 • Automatyka mechanizmów

  Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Gruntowna renowacja zegara produkcji fabryki Johanna Friedricha Weule z wieży Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze

W grudniu 2022 roku na wieży Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze po wielu latach postoju ponownie zaczął odmierzać czas zegar produkcji fabryki Johanna Fredricha Weula z 1915 roku.

Zegar ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze to czasomierz wyposażony w mechanizm chodu z wychwytem Grahama, a także mechanizm bicia godzin i półgodzin, sygnalizujący upływający czas na dzwonie zawieszonym w szczycie wieży. Czasomierz posiada tygodniową rezerwę napędu. Mechanizm zegara umieszczony jest w oryginalnej szafie zegarowej. Czasomierz posiada dwie tarcze umieszczone na wieży zegarowej.

Tarcza zegara na szkole podstawowej nr 3 w Górze

Zakres wykonanych przez zespół „Czas na wysokości” prac obejmował zarówno mechanizm, jak i dwie tarcze zegara. Podjęte działania obejmowały m. in.:

Czasomierz został wpisany do rejestru zabytków ruchomych. Prace zostały przeprowadzone przy współpracy z firmą ogólnobudowlaną DAW-BUD z Kokorzyna k. Kościana.

Serdecznie dziękujemy włodarzom miasta Góry oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze za współpracę w celu przywrócenia zabytkowego zegara do pełnej sprawności oraz za wszelką otwartość i gościnność.

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!