• Czas na wysokości

  Tradycja, pasja, historia...

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Gruntowne renowacje mechanizmów

 • Renowacje tarcz zegarów wieżowych

  Renowacje tarcz zegarowych

 • Naprawa zegarów wieżowych

  Ratujmy zegary

 • Zegary wieżowe

  Czas mierzymy wysoko

 • Automatyka mechanizmów

  Automatyka tradycyjnych mechanizmów

Tradycja zegarmistrzostwa wieżowego / Renowacje zegarów wieżowych

Renowacja zegara produkcji Georga Richtera z 1899 roku z wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu

Dnia 27 czerwca 2021 roku o godzinie 12:00 został uroczyście poświęcony zabytkowy zegar wyprodukowany w 1899 roku w fabryce Georga Richtera w Berlinie, znajdujący się na wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Czasomierz, po wieloletniej przerwie w działaniu po gruntownej renowacji przeprowadzonej w naszej pracowni, ponownie odmierza czas.

zegar z kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu

Zegar na wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu to czasomierz czterotarczowy o średnicy cyferblatów 174cm, zawieszonych 35 metrów nad ziemią. Mechanizm chodu wyposażony w mechanizm pośredni typu różnicowego, wychwyt Grahama oraz wahadło sekundowe. Mechanizm bicia godzin i półgodzin typu zapadowego szwarcwaldzkiego. Czasomierz posiada tygodniową rezerwę napędu, naciąg odbywa się ręcznie za pomocą korby.

Czasomierz w przeszłości poddawany był naprawom, z których cześć, co interesujące, wykonana była niezwykle fachowo. W latach 80. do zabytkowego zegara zamontowano naciąg elektryczny z wykorzystaniem silników elektrycznych oraz motoreduktorów z przekładnią planetarną. W drugiej połowie lat 90. na wieży zamontowano napęd elektroniczny, odłączając od przekładni wskazań już wówczas niesprawny i w złym stanie technicznym dziewiętnastowieczny mechanizm.

Tarcze zegara w przeszłości wielokrotnie przemalowywano, następnie także obklejano folią z nadrukiem. Wraz z montażem elektronicznego napędu, na zabytkowe tarcze nałożono nakładki z niczym nieprzypominającym orginalne malowanie wzorem. Niestety przyczyniły się one do znaczącego przyśpieszenia procesu korozji zabytkowego, stalowego poszycia. Tym samym konieczna była jego całkowita wymiana.

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych i rekonstruktorskich w styczniu 2021 roku na podstawie przygotowanej przez nas dokumentacji zegar został wpisany do rejestru zabytków ruchomych.

Zakres wykonanych prac przy mechanizmie w szczególności obejmował:

Zegar na wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu jest wspaniałym przykładem przywrócenia po latach do sprawności zabytkowego czasomierza, mimo jego wcześniejszego wyłączenia z użytku na rzecz elektronicznego napędu. Istotnym faktem jest również objęcie zegara ochroną konserwatorską.

Serdecznie dziękujemy Miastu i Gminie Pisz za wsparcie realizacji projektu oraz księdzu proboszczowi Wojciechowi Kalinowskiemu za podjęcie wysiłku przywrócenia zabytkowego zegara do pełnej sprawności oraz za gościnność w trakcie przeprowadzanych prac na miejscu.

Zapraszamy także do zapoznania się z informacjami o przeprowadzonych pracach w lokalnych mediach:

https://gazetaolsztynska.pl/pisz/741619,Naprawiony-i-poswiecony-W-poludnie-ruszyly-wskazowki-zegara.html

https://gazetaolsztynska.pl/pisz/739420,Zabytkowy-zegar-rozpoczyna-nowe-zycie.html

https://www.pisz.pl/pl/szczegoly-aktualnosci/437

https://www.pisz.pl/pl/szczegoly-aktualnosci/415

https://radioolsztyn.pl/zegar-na-wiezy-koscielnej-w-piszu-znow-bedzie-odmierzal-czas/01576575

https://www.eska.pl/olsztyn/pisz-zabytkowy-zegar-na-wiezy-koscielnej-znow-bedzie-odmierzal-czas-wkrotce-przejdzie-renowacje-aa-ZgcU-j6nz-FtgP.html

© 2010 - 2023 www.czasnawysokosci.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Publikacja serwisu lub jego fragmentów za pomocą jakichkolwiek środków bez pisemnej zgody autorów zabroniona!